NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » REHABILITACJA » NAJCZĘSTSZE URAZY SPOWODOWANE TRENINGAMI SIŁOWYMI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Najczęstsze urazy spowodowane treningami siłowymi

  
eVe
29.03.2010 14:09:40


Grupa: Moderator

Posty: 11 #507146
Od: 2010-2-19


Ilość edycji wpisu: 1
Grzbiet i mięśnie brzucha

Nieprawidłowości podczas wykonywania ćwiczeń angażujących mięśnie grzbietu i brzucha należą do najczęstszych kontuzji u osób uprawiających sporty siłowe. Mogą to być zarówno dolegliwości „ostre" jak i przewlekłe, przy czym te ostatnie przeważają wśród pacjentów, skazując wielu na ograniczenie dotychczasowej aktywności sportowej. Ponieważ kręgosłup stanowi oś przenoszącą wszystkie przeciążenia, jakim poddawane jest nasze ciało, szczególnie ważne jest zachowanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń wszystkich grup mięśniowych. „Pomaganie" sobie zmianą ustawienia ciała podczas ćwiczeń nie tylko pogarsza ich skuteczność, ale naraża nas na groźne następstwa.

Kardynalną zasadą jest takie ustawienie tułowia, aby obciążenia układały się równomiernie wzdłuż osi długiej kręgów. Odstępstwo od tej reguły grozi przemieszczeniem krążka międzykręgowego, przepukliną jądra miażdżystego, a nawet kręgozmykiem z jego wszystkimi konsekwencjami. Patologią grzbietu najczęściej występującą wśród kulturystów jest przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa w zgięciu, w połączeniu z mimoosiowo działającym naciskiem w przypadku osłabienia pierścienia włóknistego kręgu (np. w wyniku procesów degeneracyjnych związanych z wiekiem lub przyjmowanymi lekami - steroidami), powoduje uwypuklenie się galaretowatego jądra miażdżystego na zewnątrz. Towarzyszy temu powstanie obrzęku oraz ucisk leżących w pobliżu korzeni nerwowych. Najczęściej proces ten dotyczy odcinka lędźwiowego na poziomie L3-L4 oraz L4-L5 i powoduje powstawanie zespołu objawów zwanych „rwą kulszową". Dzieje się tak, gdy uciśnięte zostają struktury nerwowe biorące udział w tworzeniu nerwu kulszowego. Charakterystyczny tępy ból promieniuje wtedy od pleców ku pośladkowi i niżej - poprzez udo do łydki. Naciągnięcie nerwu kulszowego powoduje zwiększenie dolegliwości - dodatni objaw Lasegue'a. Rzadsze jest występowanie rwy udowej. Ta patologia również dotyczy odcinka L4, ale uciśnięciu ulegają korzenie nerwu udowego i ból odczuwany jest po przedniej i bocznej stronie uda, w kolanie i niżej - po przyśrodkowej stronie goleni. Jednocześnie dochodzi do osłabienia siły tej grupy mięśni i stąd charakterystyczny jest obraz chorego, który musi pomagać sobie rękami w czynnościach wymagających zgięcia kończyny w stawie biodrowym, np. podczas wysiadania/wsiadania do samochodu. Wspomniane przepukliny zazwyczaj ulegają samoistnej resorpcji, czemu towarzyszy ustąpienie objawów. Leczenie polega na leżeniu na twardym podłożu z uniesionymi nogami, np. opartymi na krześle - dla wyrównania lordozy lędźwiowej - lub w pozycji embrionalnej i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozluźniających. Pomocna jest także fizykoterapia i odpowiednie masaże. Może się jednak okazać, że leczenie zachowawcze nie będzie przynosić efektów i wtedy niekiedy potrzebny jest zabieg operacyjny. Dzieje się tak, gdy uwypuklone jądro uciska bezpośrednio na rdzeń kręgowy, powodując parestezje i ubytki czucia, oraz gdy przepuklinie towarzyszy oderwanie fragmentu chrząstki i jej ucisk na struktury nerwowe. Wskazaniem do leczenia zabiegowego w przeciągu 24 godzin jest środkowe wypadnięcie jądra miażdżystego z obustronnym objawem Lasegue'a, spodenkowymi zaburzeniami czucia, niedowładem kończyn dolnych, zatrzymaniem moczu i zaburzeniami perystaltyki jelit.

Aby zapobiec opisanym powikłaniom, należy bezwzględnie przestrzegać nienagannej pozycji podczas wykonywania ćwiczeń, a w szczególności - podczas przysiadów ze sztangą, wykonywania „martwego ciągu" czy podciągania sztangi w opadzie. Przy każdym takim ćwiczeniu konieczne jest przeprowadzenie „zablokowania" kręgosłupa. „Zablokowanie" ustawia kręgosłup w prawidłowej osi, a napięcie leżących przy nim mięśni zapewnia dodatkową ochronę statyczną. „Zablokowanie" polega na:
- nabraniu głębokiego wdechu i zatrzymaniu wydechu przed wykonaniem ruchu,
- napięciu mięśni brzucha, zapobiegającemu pochyleniu do przodu,
- wygięciu dolnej części kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co powoduje jego prawidłowe ustawienie względem odcinka piersiowego i tym samym - przeniesienie obciążenia.
Zachowanie łukowatego wygięcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa w czasie skłonu jest najczęstszą przyczyną występowania dolegliwości.

Należy nadmienić, że również prawidłowe wygięcie kręgosłupa może okazać się dla pewnych osób niebezpieczne. Są to osoby z już istniejącymi patologiami w obrębie kręgosłupa - zarówno wrodzonymi (np. rozszczepienie kręgu), jak i nabytymi (kręgozmyk, osteoporoza). W takich przypadkach nadmierne obciążanie kręgosłupa jest przeciwwskazane, a wszelkie ćwiczenia należy wykonywać na siedząco lub leżąc na ławeczce.

W przeciwieństwie do większości ćwiczeń kulturystycznych, ćwiczenia na mięśnie brzucha wymagają zachowania wygięcia kręgosłupa w łuk. Dzieje się tak w związku z odmienną biodynamiką tej okolicy. Podczas gdy w pozycji stojącej zachodzi konieczność osiowego ustawienia kręgosłupa dla prawidłowego przeniesienia ciśnienia pionowego, w czasie wykonywania skłonów istnieje konieczność zmniejszenia przeciążeń działających pod kątem w stosunku do osi kręgów. Przeciążenia te powodują mięśnie lędźwiowe, które - napinając się w początkowej fazie ruchu - powodują przesunięcie ku przodowi niestabilizowanych przez ucisk pionowy krążków międzykręgowych. Również nadmierny ucisk na tylną część kręgów może spowodować ich przemieszczenie (kręgozmyk). Rozluźnienie napięcia mięśni brzucha, a poprzez to - zmniejszenie wygięcia kręgosłupa w łuk - podczas ćwiczeń mięśni brzucha może więc spowodować wystąpienie takich objawów, jakie zostały opisane powyżej. Należy pamiętać, aby nie wykonywać pełnego wyprostu kręgosłupa ćwicząc na ławeczce skośnej, gdyż takie ustawienie znosi jego łukowate wygięcie oraz ucisk liniowy tułowia, grożąc wystąpieniem kontuzji.

Do rzadziej występujących kontuzji grzbietu zalicza się naderwanie głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia. Ta stosunkowo rzadka kontuzja jest jednak typowa dla osób stosujących duże obciążenia podczas ćwiczeń mięśnia bez odpowiedniej rozgrzewki. Dochodzi do niej podczas podciągania z wykorzystaniem wyciągu górnego lub drążka, gdy na chwilę rozluźnieniu ulega napięcie mięśnia najszerszego grzbietu. Wówczas całość obciążenia zostaje przeniesiona na głowę długą mięśnia trójgłowego, która ulega naderwaniu. Objawom typowym - takim jak ból, obrzęk i krwiak - towarzyszy stosunkowo niewielkie ograniczenie zakresu ruchów. W leczeniu stosuje się krótkie unieruchomienie w opatrunku Dessault'a wraz z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Następnie szybko przechodzi się do rehabilitacji ruchowej ze stopniowym zwiększaniem obciążeń.
  
MASOWIEC
29.03.2010 20:15:24


Grupa: Użytkownik

Posty: 10 #507456
Od: 2010-3-29
Witam a co doradzi Pani na bóle w okolicach miedzy łopatkowych ... wystepuja one raz na jakis czas ale ból jest intensywny cool
  
eVe
31.03.2010 16:41:20


Grupa: Moderator

Posty: 11 #508974
Od: 2010-2-19
Najłatwiejszym sposobem jest oczywiscie farmakologia np diclofenac, nimesulid, baclofen sa to niesteroidowe leki przeciwzzapalne ktore powoduja iz bol ustaje. Masaz poprzez rozmasowywanie lopatek w pewnym stopniu rowniez spowoduje iz bol ustanie, ale oczywiscie sa to metody typowo zachowawcze na krotki okres. Przed kazdym treningiem oczywiscie wskazana jest rozgrzewkaa przede wszytskim porozciaganie miesni rowniez i szyjnych aby ich nie obciazac i nie przeciazac. Silne bóle w okolicy miedzylopatkowej to jeden z objawow dyskopatii szyjnej dlatego radzilabym skontaktowac sie z lekarzem..
  
KAT
31.03.2010 23:16:44
Grupa: Moderator

Posty: 21 #509357
Od: 2010-3-23
Nie jestem specem od rehabilitacji ale panie "masowcu" proponowałbym czasem sie wyprostować pan zielony

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » REHABILITACJA » NAJCZĘSTSZE URAZY SPOWODOWANE TRENINGAMI SIŁOWYMI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


wyświetlaj tu swoją reklamę za darmo oraz promuj się w katalogu

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


wyświetlaj tu swoją reklamę zupełnie za darmo - kliknij